Bağkur Borcu Olanlar Sağlık İmkanlarından Yararlanır mı?

Bağkur Borcu olanlar sağlık imkanlarından yararlanabilir mi, hastaneye gidebilir mi veya ücretsiz ilaç alabilir mi? İsteğe bağlı sigortalılık hizmeti olan bağkur, kendi hesabına iş yapan ve böylelikle primlerini elden yatıran kişiler için geçerli olan bir hizmettir. Düzenli bir şekilde bu primlerin yatırımlası durumunda tıpkı özel sektörde çalışan veya devlet memuru olarak çalışan kişiler gibi şartları tutması halinde emekli olunabilmekte, ayrıca düzenli prim yatırılması halide her türlü sağlık hizmetlerinden yararlanılabilmektedir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışan sınıflandırması içerisinde 4B çalışan olarak geçmekte olan Bağkur aracılığı ile primlerini 60 günden fazla yatırmayan veya diğer bir ifade ile geçmişe dönük 60 gün veya daha fazla prim borcu bulunan kişiler sağlık olanaklarından yararlanamamaktadırlar. 

Sitemiz kullanıcılarından bu konu ile ilgili gelen soruyu sizlerle paylaşıyoruz. 

Soru: Bağkur aracılığı ile primlerimi yatırıyorum. Geçmişe dönük bir miktar prim borcum bulunuyor. Bu durumda çocuklarım ve eşim hastaneye gidebilir mi veya ilaç alabilir mi?

Cevap: Murat Bey 4B bağkur hizmetlerinden geçmişe dönük 60 gün ce daha fazla prim borcu bulunanların sağlık imkanlarından yararlanabilmesi için muhakkak prim borçlarını yatırmaları gerekmektedir. 

Mevcut Durumda Ne Yapmam Lazım?

Sizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz aile bireylerinden herhangi birinin sağlık olanaklarından yararlanabilmesi için öncelikle geçmişe dönük bağkur prim borçlarını ödemeniz gerekmektedir. Özellikle toplu ve büyük miktarları bulan borçların ödenebilmesi adına Sosyal Güvenlik Kurumu yapılandırma ödemesi imkanları sunmaktadır. 36 aya kadar varan taksitli prim ödeme imkanları ile uygun şartlar altından bağkur borçları ödenebilmektedir. 

Önemli Not: Bağkur Yapılandırması yaptınız ve herhangi bir taksitte ödeme yapmazsanız ne yazık ki yapılandırma iptal olacak ve bundan sonraki yapılandırmalardan da yararlanamayacaksınız. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI