Bağkur Emeklilik Sorgulama

Bağkur emeklilik sorgulama işlemini gerçekleştirerek yatırmış olduğunuz primler, sigorta başlangıç tarihi ve yaş haddinize göre ne zaman emekli olacağınız ile ilgili tüm detaylara ayrıntılı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Emeklilik sistemi tüm Sosyal Güvenlik sistemine bağlı olarak çalışan adı altında birşleşmiş vatandaşlarımızın her biri için ortak bir sınıflandırma işlemine göre yapılmıştır.

Diğer bir ifade ile kademeli emeklilik yasasına göre standart bir emeklilik sorgulama mekanizması oluşmuştur. Emekli olabilmek için şartlar tüm çalışanlar için eşit hale getirilmiş ancak kademeli emeklilik yasasında belirtilen işe giriş tarihine göre avantaj veya dez avantaj durumları ortaya çıkmıştır. Erken işe başlayan ve sigorta primleri yatan bir çalışan için emeklilik yaşı da doğal olarak erkene çekilmiştir.

Bağkur emeklilik sisteminde eskiden sigorta primleri gün sayısına bakılırdı. Yani sigorta prim gün sayısına göre

---- 15 yıl

---- 20 yıl

Bağkur primi  yatıranlar yaşa bakılmaksınız emekli olabilirken günümüzde ise en önemli kriter yaş haddi olmuştur. Bu anlamda;

---- Bayan için yaş haddi 60

---- Erkek için ise 65 olarak belirlenmiştir.

eskiden bağkur emeklisi olabilmek için 15 yıllık prim yeterli olabilirken, günümüzde 30 yıllık prim bile emekli olmaya yetmeyebilir. Bunun için yaş haddinin tamamlanması gerekecektir.

Bağkur emeklilik hesaplaması yaparken mevcut durumun tanımlanmış olması ve emeklilik hesaplama programınca işe başlangıç tarihine göre emekliliğin hesap edilmesi gerekecektir. Bunun içindir ki Bağkur emeklisi olabilmek için düzenli olarak prim yatırma ve yaş haddini beklemeniz gerekmektedir. Bağkur emeklileri günümüz şartlarında yaklaşık olarak 1.300 TL ile yatırılan prim gün sayısının fazlalığına göre 1.600 TL oranlarında maaş almaktadır. Bu sebeple ne kadar fazla priminiz yatmış ise bunlar geleceğe yönelik sizin için avantaj doğuracaktır. Bağkur emeklilik sorgulama ekranından ne zaman emekli olabilirim hesabını yapabilirsiniz. 

BAĞKUR EMEKLİLİK YAŞINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI