SGK Borç Sorgulama

SGK borç sorgulama ekranı hem işveren hem de kendi işini yaparak elden prim yatıran vatandaşlarımızın ödemedikleri aylara ait ortaya çıkan toplam prim borcu hakkında bilgi vermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan bu hizmet ile her türlü prim borcuna yönelik detaylar ayrıntılı bir şekilde görülmektedir.

Bağ-Kur sistem olarak kendi işini yapan veya elden prim yatırarak emekli olmak isteyenlerin kendi primlerini yatırabilecekleri bir sistemdir. Örnek ile açıklayacak olursak esnaf, çiftçi veya küçük işletme sahiplerini buna örnek verebiliriz. İşyeri açma ruhsatı bulunan küçük işletme sahibi bu dükkan üzerinden hem kendi hem de yanında çalışan kişinin primlerini yatırarak sağlık imkanlarından yararlanabilmekte ve emekli olma adına prim gün sayısını doldurabilmektedir.

SGK borç sorgulama ekranı da işveren ve çalışanların çeşitli sebeplerden ötürü ödenmemiş olan primlerin detaylarını kişiye ayrıntılı olarak sunan bir hizmettir. Devlet memurları ve özel sektör çalışanlarının primleri zaten çalıştıkları süreler için zorunlu olarak düzenli bir şekilde yatırılmaktadır.

Ancak primlerini elden yatıran kişiler bazen unutkanlık bazen de mali durumlardan ötürü bağkur primlerini yatıramayabilmektedir. Bu yönü ile yatırılmayan primler ile ilgili Bağ-kur SGK borç sorgulama ekranından dönem dönem ödenmemiş prim bilgileri görülmektedir. İşveren SGK borcu sorgulama ekranı ise işletme içerisinde çalışan şahıslara yönelik yatırılması zorunlu olan ve o ay içerisinde yatırılmayan primler ile ilgili detayları vermektedir.

SGK Borçlarını Kimler Sorgulayabilir?

---- İşverenler (Çalışanlara veya kurumlarına ait SGK borçlarını)

---- Çalışanlar( Elden bağkur Primlerini yatıranlar ödemedikleri günler için)

İşverenler ile Bağkur prim borçları sgk borç sorgulama ekranı üzerinden ne kadar borçlarının olduklarını öğrenebilir.

SGK Borçları Yapılandırılıyor

Altı eşit taksit için (1.05)

Dokuz eşit taksit için (1.07)

On iki eşit taksit için (1.10)

On sekiz eşit taksit için (1.15), katsayısı ile çarpılacak ve bulunan tutar taksit sayısına bölünmek suretiyle ikişer aylık dönemler halinde ödenecek taksit tutarı bu şekilde hesaplanacaktır.

İŞVEREN SGK BORÇ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

ÇALIŞANLAR İÇİN SGK BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI