Sıkça Sorulan Sorular

4B Bağkur kapsamında prim ödeyenlerin Bağkur’dan emekli olabilmeleri için en az 5400 prim gününü tamamlamaları gerekmektedir. 5400 gün üzerinden emeklilik yaş haddinden emekliliktir. Bu kapsamda emekli olanlar kısmi aylık alırlar.

Bağkur kapsamında normal emeklilik için ise hem kadınların hem de erkeklerin en az 25 yıl yani 9000 gün prim Ödemiş olmaları gerekmektedir.

Askerlikte geçen hizmet süreleriniz, sigortalılığınızın başlangıç tarihinden önce ise; sigortalılık başlangıç tarihi, borçlandırılan süre kadar geriye götürülmektedir.

Bağkur borçları için halihazırda icra takibi uygulanmamaktadır. Banka hesaplarına bloke konulması gibi bir işlem de söz konusu değildir

4B Bağkur kapsamında son ödeme vadesi geçmiş Bağkur prim borcunuzun 60 günden yani iki aydan fazla olması halinde hem siz hem de 18 yaşından büyük çocuklarınız sağlık hizmetlerinden faydalanamaz.

Dondurma çeşitli zamanlarda çıkan kanunlara göre Bağkur borcunun silinmesi ve hizmetlerin dondurulması anlamına gelmektedir.

Bağkur için ödenecek ihya tutarı talep tarihinden geçerli 4B Bağkur prim tutarının dondurulan Bağkur borçlu ay toplamı ile çarpılması sonucu hesaplanır.

2017 yılında Torba Kanun ile yapılacak düzenleme ile birlikte artık 4B Bağkur kapsamındakiler de işsizlik maaşından faydalanabilecek.

Bağkur kapsamında borcum var Eşim sağlıktan faydalansın diyorsanız bu mümkün. Eşiniz gelir tespiti başvurusu yaparak genel sağlık sigortası kapsamına geçebilir ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilir. Tabii siz borçlu olduğunuz için sağlık hizmetlerinden faydalanamazsınız. http://www.bagkurbilgisi.com ekranından bu konuda detaylı bilgiler elde edebilirsiniz

4/b’den (BAĞ-KUR) dul aylığı alan kadınlar, Emekli Sandığından babasından dolayı yetim aylığı alabilirler.